کاخ گلستان

کاخ گلستان
اکتبر22

کاخ گلستان

وبلاگ no responses

کاخ گلستان از مکان‌های تاریخی هست که معرف حضور همگان می‌باشد و شاید کمتر کسی اسم این کاخ را نشنیده باشد این کاخ با قدمت 440 سال یکی از منحصر به‌ فرد‌ترین مکان های تاریخی می باشد .نام گلستان از یک بنیان تالاری از عهد قاجار

برگرفته است.

کاخ گلستان 12 موزه و تالار دارد که به اختصار معرفی می‌کنیم:

باما همراه باشید.

عمارت شمس العماره

 

عمارت شمس العماره

 

شمس العماره یا عمارت خورشید شاخص‌ترین و یکی از زیباترین بناهای کاخ گلستان است. که در پنج طبقه به دستور ناصرالدین شاه و با سرمایه و مباشرت دوستعلیخان معیرالممالک (نظام الدوله) و معماری جعفرکاشی ساخته شد.

خلوت کریم خانی

 

خلوت کریم خانی

 

در گوشه شمال غربی محوطه گلستان چسبیده به تالار سلام بنائی سرپوشیده و خلوت کریم خانی ستون دار به‌صورت ایوان سه دهنه‌ای وجود دارد که در وسط آن حوض جوشی ساخته شده و آب قنات شاهی از میان آن بیرون جسته و در باغ‌های سلطنتی جریان می‌یافت.

تالار برلیان

 

تالار برلیان

 

درسمت شرقی تالار عاج چند تالار و اتاق زیبا با آینه کاری‌های فراوان و چلچراغ‌ها و سر بخاری‌ها و پله‌ها و سرسراهای متعدد قرار گرفته که سطح کف آنها نسبت به کف تالار عاج و تالارهای دیگر پست‌تر است، تالار برلیان یکی از این تالارها می باشد.

موزه عکسخانه

 

موزه عکاسخانه

 

موزه عکسخانه مجموعه ای از عکس‌های دوره قاجار را همراه با وسایل عکاسی آن زمان به نمایش میگذارد.

موزه حوضخانه

 

موزه حوضخانه

 

با در نظر گرفتن فرم خاص معماری که هم از حیث اجرا در مجموعه کاخ گلستان فوق‌العاده متفاوت و هم از جهت همگونی به معماری اروپائی فوق‌‌العاده شباهت داشت .

موزه مردم شناسی

 

موزه مردم شناسی

 

یکی از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های مردم شناسی می‌باشد که به علت سفیدی رنگ نمای ساختمان که به شیوه بناهای قرن هیجدهم اروپا گچ‌بری و نماسازی شده و پله‌ها و ازارهای سرسرای کاخ نیز از مرمر سفید و رگه‌دار بود ” قصر ابیض ” نامیده شد.

عمارت الماس

 

عمارت الماس

 

در سمت جنوبی محوطه باغ گلستان بعد از عمارت بادگیر عمارت الماس قرار دارد که از قسمت‌های قدیمی و کهن ارگ سلطنتی است بنیاد و اساس این عمارت در زمان فتحعلی شاه نهاده شده و شکل، تقسیمات، درها، پله‌ها و مقرنس کاری‌های آن شیوه ساختمان‌های زمان او را دارد.

ایوان تخت مرمر

 

ایوان تخت مرمر

 

قدیمی‌ترین بنا در کاخ گلستان می‌باشد که ساخت آن به دوران کریم خان زند (تابستان 1173 هجری قمری برابر 1138 هجری شمسی، 1759 میلادی) بازمی گردد. روح ظریف هنرمند ایرانی با استعانت از هنرهای معماری، نقاشی، سنگتراشی، کاشی‌کاری، گچ‌بری، آئینه‌کاری، خاتم سازی، منبت‌کاری و مشبک‌سازی، در وسط کاخ‌های سلطنتی قدیم ومجموعه دلپسند، ترکیبی بدیع و بنائی زیبا بوجود آورده است.

موزه نگارخانه

 

موزه نگارخانه

 

مکان فعلی نقاشی ایرانی، در ضلع شمال‌غربی کاخ گلستان که امروزه به عنوان نگارخانه و طبقه فوقانی آن به نام اتاق موزه، تالار سلام یا تالار تاج‌گذاری شناخته می‌شود.

موزه مخصوص

 

موزه مخصوص

 

قسمتی از حوضخانه تالار سلام (تاجگذاری) می‌باشد که در سال 1291 ه.ق/ 1253 ه.ش (همزمان با ساخت و سازهای ضلع شمال‌غربی کاخ گلستان که در حقیقت ناشی از عزم ناصارالدین شاه قاجار در جهت ایجادتغییراتی در ارگ سلطنتی بعد از بازگشت از سفر اوی فرنگستان) ساخته شد.

کاخ اختصاصی

 

کاخ اختصاصی

 

در ضلع شمال‌غربی باغ گلستان از خلوت کریمخانی که بگذریم به کاخ اختصاصی می‌رسیم که شامل پنج تالار:

اتاق موزه (تالار سلام یا تاجگذاری)، تالار عاج، آینه، ظروف و برلیان می باشد.

عمارت بادگیر

 

عمارت بادگیر

 

عمارت بادگیر در زمان فتحعلی شاه در ضلع جنوبی باغ گلستان ساخته شده ولی در زمان ناصرالدین شاه توسط حاج علیخان حاجب الدوله تصرفات عمده ای در آن انجام گرفت و به شکل امروزی درآمد و حتی تغییرات و تصرفات در سال‌های بعد نیز ادامه یافت.

امیدوارم لذت برده باشید .

فراموش نکنید هر دوشنبه در پیج ستیا مکا‌ن‌های تفریحی و چهارشنبه‌ها به معرفی بناهای تاریخی می‌پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>