باغ موزه نگارستان

نوامبر29

باغ موزه نگارستان

وبلاگ no responses

قصر یا باغ موزه نگارستان بین سالهای 1222 تا 1228 ه . ق به فرمان فتحعلی شاه قاجار با هدف ایجاد یک مرکز ییلاقی – حکومتی در خارج از دارالخلافه تهران ساخته شد. به دلیل وجود نقاشی ها و نگاره های متعددی از فتحعلی شاه و درباریان او در ساختمان های مختلف، این باغ به نگارستان شهرت یافت.

این بنا به سبک کلاه فرهنگی ساخته شده و دارای دو عمارت عالی به نام های دلگشا و تالار قلمدان است.اتاق هایی با درهای چوبی و دو تالار بزرگ در طرفین ساختمان مرکزی این باغ وجود دارد . این باغ دارای 64 اتاق، چهار تالار کتابخانه با 4 سالن و 600 متر زیر بنا قرار دارد. تالار ها با آینه کاری، نقوش طلایی و چلچراغ های با ارزش مزین شده است.

سردیسی از فردوسی که به مناسبت جشن هزاره فردوسی در ایران به سال 1313 شمسی با کمک دانشجویان ایرانی به لورنزی مجسمه ساز فرانسوی سفارش داده شدو در 28 خرداد 1315 خورشیدی در جلوی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران (باغ نگارستان فعلی ) نصب شد.

 

باغ موزه نگارستان

 

مجموعه ملک الشعرای بهار : مجموعه اسناد و عکس های تاریخی ملک الشعرای بهار شامل عکس، اسناد دیجیتال و تعدادی ازاسناد و دست نوشته ها و کتاب های محمدتقی بهار است که در تاریخ 21 اردیبهشت 1394 با حضور هیئت رئیسه دانشگاه تهران گشایش یافت.

 

ملک الشعرا بهار

 

موقعیت باغ موزه: میدان بهارستان خیابان دانشسرا خیابان شریعتمدار رفیعی

ساعت کاری مجموعه از 9 صبح تا 18 می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>