عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه
نوامبر29

عمارت مسعودیه

وبلاگ no responses

تاریخچه عمارت مسعودیه یک ساختمان تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در تهران میدان بهارستان قرار دارد . این بنا در زمینی به وسعت 15600 مترمربع و اعیانی حدود 9000 مترمربع احداث شده است.

باغ عمارت مسعودیه با دستور  مسعود میرزا حاکم اصفهان ملقب به ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه ساخته شده است.در واقع نام این عمارت نیز برگرفته از نام مسعود میرزا به مسعودیه شهرت یافت.

 

 

 

عمارت مسعودیه

 

مجموعه عمارت مسعودیه شامل 5 عمارت، دیوانخانه، سفره خانه، حوضخانه، عمارت سیدجوادی، عمارت مشیرالملکی و عمارت سردر که مملو از گچ بری، کاشی کاری، خطاطی، نقاشی دیواری و به طورکلی تزیینات نفیس، تقسیم بندی های فضایی و عملکردهای متنوع است.

این مجموعه دارای 7کتیبه است که دو کتیبه در سردر اصلی، یک کتیبه در سردر کالسکه رو، دو کتیبه در عمارت دیوان خانه و دو کتیبه در عمارت مشیریه قرار دارد.

 

نکات قبل از بازدید: 1-قبل از بازدید حتما از باز بودن مجموعه مطمئن شوید .

2-  از طریق خط2 مترو به ایستگاه ملت بروید و پس از خروج از ایستگاه در خیابان ملتبه خیابان اکباتان بروید. ورودی عمارت مسعودیه در این خیابان وجود دارد.

موقعیت: میدان بهارستان – ضلع جنوبی غربی خیابان اکباتان

دیدگاهتان را بنویسید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>